Κολοκοτρώνειος Δρόμος: “Άλωσαν” την Τρίπολη οι Σπαρτιάτες !

Ο αγώνας έγινε στην απόσταση Λιμποβίσι - Τρίπολη 28 χλμ

Με μεγάλη αγωνιστική επιτυχία, πραγματοποιήθηκε ο “Κολοκοτρωνειος Αγώνας Δρόμου” με αφορμή τις εκδηλώσεις  για την 199η επέτειο από την Άλωση της Τριπολιτσάς.
Ο αγώνας έγινε στην απόσταση Λιμποβίσι – Τρίπολη, απόσταση 28 χλμ.
Συμμετείχαν 100 δρομείς, σύμφωνα με τα όσα όριζε το υγειονομικό πρωτόκολλο και εφαρμόστηκαν όλες οι προφυλάξεις.
Τον αγώνα οργάνωσε ο δήμος της Τρίπολης, σε συνεργασία με τα σωματεία, ΕΟΣ Τρίπολης, ΣΔΥ Τρίπολης και Αρκάδες Δρομείς.

Οι αθλητές τερμάτισαν στην Πλατεία Άρεως της Τρίπολης.
Την 1η θέση στους άνδρες κατέλαβε ο Νίκος Ελφαντι (1:51:48) ενώ στις γυναίκες η Κωνσταντίνα Λάμπρου (2:09:27).
2ος και 3ος με ταυτόχρονο τερματισμό ήταν οι δύο Σπαρταθλητές, Γιάννης Δημόπουλος και Παναγιώτης Πολίτης.
Στις γυναίκες, δεύτερη ήταν η Σπαρταθλητρια Άντζελα Τερζή και τρίτη η Μαρία-Στέλλα Ξενάκη.
Να αναφέρουμε πως οι τέσσερις αθλητές του βάθρου ανήκουν στους Σπαρτιάτες Δρομείς και οι τέσσερις προπονούνται υπό τις οδηγίες του προπονητή Γιάννη Δημόπουλου.