Λακωνικός | Έπαιξε με τη φωτιά και … κάηκε!

Όταν αντιμετωπίζεις μία ομάδα της οποίας έχεις επιβληθεί με 35 πόντους διαφορά στον πρώτο γύρο (65 – 30), σε ένα ματς που δίνει την πρόκριση, και δεν το καθαρίζεις από νωρίς, τότε παίζεις με τη φωτιά. Ο Λακωνικός φλέρταρε με τη φωτιά και … κάηκε στο ΔΓ Σπάρτης από τον ψυχωμένο Φιλαθλητικό, ο οποίος έπαιξε με τέτοιο τρόπο, ώστε να καταστρέψει το παιχνίδι του Λακωνικού και τα κατάφερε.

Το παιχνίδι ήταν derby από το πρώτο δευτερόλεπτο, με το Φιλαθλητικό να παίρνει κεφάλι στο πρώτο δεκάλεπτο και το Λακωνικό να επιστρέφει στο επόμενο μέρος. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το χαμηλό σκορ 18 – 18 …

Στην επανάληψη έπεφταν κορμιά! Τα σκληρά μαρκαρίσματα έδιναν κι έπαιρναν, ενώ δεν έλειψαν και τραυματισμοί 2 παικτών του Φιλαθλητικού. Ο Λακωνικός, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ενώ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με δύο πόντους, υπέπεσε σε λάθη, δίνοντας την μπαλα στο Φιλαθλητικό.

2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο προπονητής του Φιλαθλητικού, Γιάννης Μπουγάδης, ο οποίος φόρεσε τη φανέλα για να χτυπήσει το παιχνίδι στα ίσα -και παρά τα άστοχα σουτ 3 πόντων που είχε επιχειρήσει σε όλη τη διάρκεια του ματς- πέτυχε το τρίποντο της βραδιάς βάζοντας μπροστά στο σκορ το Φιλαθλητικό.

Ο coach του Λακωνικού, Θ.Σκιαδάς, κάλεσε time out, έδωσε οδηγίες στους παίκτες του με τον Άκη Λεφακίνη να δοκιμάζει στα δύο δευτερόλεπτα που έμεναν ένα σουτ 3 πόντων, το οποίο όμως δεν είχε ευτυχή κατάληξη.