4 – 2 η ΑΕ Σπάρτης τον αξιόμαχο Πανγυθεατικό {video}

γράφει ο αθλητικός συντάκτης του FLY Γιώργος Χαροκόπος

Η ΑΕ Σπάρτης κέρδισε δίκαια 4-2 τον αξιόμαχο και παθιασμένο, ειδικά στο 1ο ημίχρονο Πανγυθεατικό.Το σκορ άνοιξε νωρίς για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 10′ ο Δημήτρης Ντεστάκος

με όμορφο σουτ, όταν η μπάλα από το κόρνερ του Tomorri έφτασε στα πόδια του και εκείνος με ένα μονοκόματο σουτ έγραψε το 0-1. Η απάντηση όμως ήρθε άμεσα για την έμπειρη ΑΕ Σπάρτης, μόλις δύο λεπτά αργότερα στο 12′ με τον Μανώλη Πολυκρέτη με εξίσου όμορφο σουτ έξω από την περιοχή του τερματοφύλακα Κιοσσέ, τον οποίο και “κρέμασε”.Λίγο αργότερα, στο 20′ σε μια γρήγορη αντεπίθεση για τον Πανγυθεατικό ο Tomorri παίρνει την μπάλα από τη μέση του γηπέδου και με ένα δυνατό σπριντ φτάνει στη μεγάλη περιοχή του τερματοφύλακα Ρουσιαμάνη, τον οποίο και πλασάρει για να γράψει το 1-2 παγώνοντας προς στιγμή τους φιλάθλους της ΑΕ Σπάρτης.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης το παιχνίδι έρχεται στα ίσια του, καθώς στο 46′ και ύστερα από ωραία ενέργεια του Πολυκρέτη, η μπάλα φτάνει στο κεφάλι του Παναγιώτη Τσούκλη, ο οποίος από κοντινή απόσταση και με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα Κιοσσέ σημειώνει το 2-2. Η υπεροχή συνεχίζεται για την ΑΕ Σπάρτης σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και ύστερα από πολλές προσπάθειες έρχεται η σειρά του Ηλία Γκολέμη στο 74′ να εκμεταλλευτεί μια αδράνεια στην περιοχή του Πανγυθεατικού και να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του με το 3-2. Ο δείκτης του σκορ έφτασε στο 4-2 με ένα καταπληκτικό γκολ του Γιώργου Σεμερτζίδη στο 83′, αφήνοντας άγαλμα τον άξιο τερματοφύλακα Κιοσσέ που αν και σοβαρά τραυματισμένος στον ώμο του από το 1ο ημίχρονο έβγαλε όλο το παιχνίδι αξιοπρεπέστατα.

Ο Πανγυθεατικός δε μπόρεσε να απειλήσει άλλο και η εμπειρία της ΑΕ Σπάρτης την οδήγησε στην κορυφή της βαθμολογίας της Α’ κατηγορίας. Αντίθετα η ιστορική ομάδα του Γυθείου συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις, περιμένοντας τα αποτελέσματα να την δικαιώσουν.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Α.Ε. Σπάρτης: Ρουσιαμάνης, Κορώνης, Πρασσάς, Γκίτζιας, Σπηλιωτόπουλος, Hoxhaj, Πολυκρέτης, Τσούκλης, Γκολέμης, Σεμερτζίδης, Χαλίλι

Πανγυθεατικός Γ.Σ.: Κιοσέ, Iliev, Χρυσικάκος, Μανουσόπουλος, Κουβαράκης Δ., Κουβαράκης Ν., Σταυρόπουλος, Λιγνός, Ρουμπάκος, Ντεστάκος, Tomorri

Διαιτητές: Σελίμος, Ατσαβές, Μαυρακάκος