Ανάσα για τη Σπάρτη | 1 – 0 τον Αιγινιακό

Σημαντική νίκη πέτυχε σήμερα η Σπάρτη κόντρα στον Αιγινιακό με 1-0! Ειδικότερα, η Μπαρτσα κατάφερε με γκολ του Κορεντίν στο 49’ να πάρει τους 3 βαθμους της νίκης και συγχρόνως μια μεγάλη ανάσα, στο πλαίσιο της προσπάθειας που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, ο Καινουργιος ανετράπη μέσα στην περιοχή, με το διαιτητή να μη δίνει την εσχάτη των ποινών, ενώ γκολ ως οφσάιντ ακυρώθηκε και για τον Αιγινιακό. Η Σπαρτη αγωνίστηκε με βασικούς και τους νέους παίκτες με τους οποίους συμφώνησε μέσα στην εβδομάδα, Παντο, Φραγκούλη, Καλούση, Τιεντσε, Κολτσίδα, Νατση, Βαλμά, Παυλή, Μαρτιν Γκαλβάο, Τιραντι Κορεντιν, και Καινούργιο.

Σπάρτη – Αιγινιακός
Δείτε εδώ την εξέλιξη του αγώνα

11αδες
Σπάρτη : Παντος, Φραγκούλης, Καλούσης, Τιεντσε, Κολτσίδας, Νατσης, Βαλμάς, Παυλής, Μαρτιν Γκαλβάο, Τιραντι Κορεντιν, Καινούργιος

Αιγινιακός: Εμίρ Ψακάλο, Γιαλαμούδης, Προσκυνητόπουλος, Πετρούσης, Βελκοφσκι, Γκρανάντος, Παπαδόπουλος, Πολύζου, Εππας, Ζανάκης, Λιαστόπουλος

1ο ημίχρονο
6’ Τίποτα το αξιόλογο στα πρώτα λεπτά του ματς.
Αναγνωριστικό παιχνίδι και από τις δυο ομάδες.
8’ 0-0
10’ Κίτρινη κάρτα στον Κολτσίδα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου
12’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη Σπάρτη. Τετ α τετ του Καινούργιου απέκρουσε με τα πόδια ο Τερματοφύλακας του Αιγινιακού
16’ Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Αιγινιακό. Σουτ από ευνοϊκή θέση Γιαλαμούδη κόντραρε στον Κοραντιν και η μπάλα πέρασε κόρνερ. Μετά το χτύπημα, κεφαλιά από κοντά του Γκρανάντο απέκρουσε δύσκολα ο Πάντος.
27’ Δοκάρι για τους φιλοξενούμενους σε κεφαλιά του Γκρανάντο. Ο επερχόμενος Ζανάκης σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.
32’ Ανατροπή μέσα στην περιοχή του Καινούργιου, ο διαιτητής έδειξε «παίζεται» κάτω από τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων
34’ Σουτ από τον Λιαστόπουλο ψηλά αουτ
41’ Καλή φάση για τη Σπάρτη. Ωραία σέντρα του Βαλμά, Σουτ απευθείας του Γκαλβαο λίγο αουτ.
Αποτέλεσμα 1ου ημιχρόνου 0-0

2ο ημίχρονο
49’Γκολ. Ιδανικό ξεκίνημα. 1-0 για τη Σπάρτη μετά από ωραία προσωπική προσπάθεια και γκολ του Κορεντίν
62’ Αλλαγή για τη Σπάρτη . Στη θέση του Γκαλβάο ο Αγγελοπουλος
55’ Ακυρωθέν γκολ για τον Αιγινιακό με τον Ζανάκη ως οφσάιντ . Διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους
63’ Αλλαγές για τον Αιγινιακό. Στη θέση του Λιαστόπουλου ο Σοφιάνης και ο Κούστα πέρασε στον αγώνα αντί του Ζανάκη
69’ Αλλαγή. Στη θέση του σκόρερ για τη Σπάρτη Κορεντίν ο Ζαχαριουδάκης
77’ Αλλαγή. Ο Παπάζογλου στη θέση του
83’ Δοκάρι για τον Αιγινιακό με τον Σοφιάνη
84’ Αλλαγή για τη Σπάρτη. Στη θέση του Παυλή ο Δαδάκος
85’ Ευκαιρία για τον Αιγινιακό που πιέζει για την ισοφάριση. Κεφαλιά του Βελκοφσκι πέρασε λίγο αουτ.
90’ Με 10 παίχτες συνεχίζει ο Αιγινιακός. Κόκκινη κάρτα δέχτηκε ο Εππάς σε μαρκάρισμα στον Καινούργιο.