Με το δεξί και…τριάρα μπήκε το 2019 για την Μπάρτσα! (Δηλώσεις)

Με το δεξί μπήκε η νέα χρονιά για την ΑΕ Σπάρτη ΠΑΕ, καθώς στο πρώτο ματς της χρονιάς νίκησε μετά από μία σπουδαία εμφάνιση τον Ηρόδοτο 3-0. Σκόρερ οι Καινούργιος (2) και Βλαχομήτρος.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα η Λακωνική ομάδα ήταν καλύτερη και έχασε σωρεία ευκαιριών για να πετύχει περισσότερα τέρματα. Ο Ηρόδοτος που έκανε ουσιαστικά μόνο δύο τελικές σε όλο το παιχνίδι, παραδόθηκε αμαχητί θα λέγαμε στις άγριες διαθέσεις των παικτών της Μπάρτσα.

Για ακόμα μια φορά οι οργανωμένοι φίλαθλοι της Σπάρτης έδωσαν το δικό τους παλμό αλλά και την ανάλογη ώθηση στους ποδοσφαιριστές του Τσερνίσοφ για να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη. Επόμενο ματς με τη Δόξα Δράμας εκτός έδρας.

Δείτε το φιλμ του αγώνα όπως παρουσιάστηκε ζωντανά στην επίσημη σελίδα του FLY στο facebook / FlynewsGR

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σπάρτη: Πάντος, Αρώνης, Φραγκούλης, Κολτσίδας, Καλούσης, Παυλής, Κωνσταντινόπουλος, Νάτσης, Βλαχομήτρος, Καινούργιος, Καψάσκης

Ηρόδοτος: Τσιλιγγίρης, Χατζηλιάδης, Γραικός, Δαμιανάκης, Κανδυλάκης, Αργκιλέσι, Κασαπάκης, Φραγκουλάκης, Φουκαράκης, Κονέ, Νύκταρης

1ο ημίχρονο
4’ Πρώτη καλή φάση για τη Σπάρτη. Πλασέ από πλάγια θέση του Βλαχομήτρου λίγο αουτ.
10’ Σέντρα του Παυλή και Σουτ από ευνοϊκή θέση θέση του Νάτση απέκρουσε με τα πόδια ο Τσιλιγγίρης
17’ Κεφαλιά του Καινούργιου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
25’ Σέντρα από τα αριστερά του Καλούση, κεφαλιά του Βλαχομήτρου πάνω στον τερματοφύλακα
30’ Επιθετικός μονόλογος της Σπάρτης. Παραμένει το 0-0
32 & 35’ Απίστευτες ευκαιρίες για τη Σπάρτη με 2 τετ α τετ του Καψάσκη και του Νάτση
38’ Γκοοολ 1-0 για τη Σπάρτη, με κοντινό Σουτ του Καινούργιου
Σκορ 1ου ημιχρόνου Σπάρτη -Ηρόδοτος 1-0

2ο ημίχρονο
Αλλαγή για τη Σπάρτη . Στη θέση του Καψάσκη ο Ζαχάρου
54’ Γκολ 2-0 για τη Σπάρτη με δύσκολη κεφαλιά του Βλαχομήτρου μετά από σέντρα του Καλούση.
60’ Σουτ μέσα από την περιοχή του Κανδηλάκη μπλόκαρε ο Πάντος
69’ Καλό Σουτ του Φουκαράκη πάνω στον τερματοφύλακα
Αλλαγή για τον Ηρόδοτο. Στη θέση του Φουκαράκη ο Αμαραντίδης.
75’ Αλλαγή. Στη θέση του Νάτση ο Καζάκης
77’ Αλλαγή για το Ηρόδοτο. Στη θέση του Δαμιανάκη ο Σιαλμάς
80’ Γκολ 3-0 για τη Σπάρτη. Σκόρερ ο Καινούργιος με προβολή μέσα από την μικρή περιοχή.
83’Αλλαγή. Στη θέση του Φραγκουλάκη ο Κλινάκης

Τελικό αποτέλεσμα 3-0