Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση στα πέναλτι για την Καλαμάτα κόντρα στον Παναιτωλικό

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης φάσης

Η Καλαμάτα με ήρωα τον τερματοφύλακα Ταΐρη επικράτησε στα πέναλτι του Παναιτωλικού και προκρίθηκε στους “16”.
Στην Καλαμάτα εκείνος που άνοιξε το σκορ ήταν ο Παναιτωλικός με τον Φλόρες στο 30′. Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε άμεσα και εις διπλούν με τον Ρόβα να πετυχαίνει δύο γκολ στο 35′ και στο 39′ για την ανατροπή.

Ο Παναιτωλικός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και τελικά έστειλε το ματς στην παράταση. Δράσης και πάλι ο Φλόρες ο οποίος στο 78′ με τρομερό σουτ έκανε το 2-2.

Στην παράταση που ακολούθησε καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Έτσι, οδηγηθήκαμε στα πέναλτι. Ο Ταΐρης απέκρουσε τις δύο τελευταίες εκτελέσεις των παικτών του Παναιτωλικού και ο Μπακαγιόκο σκόραρε στέλνοντας την ομάδα του στους “16”.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ

Οι συνθέσεις των ομάδων

Καλαμάτα: Ταΐρης, Ασίγκμπα, Κωσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Μπενίτες, Άλβες, Παπατόλιος, Βασιλόγιαννης, Ρόβας, Πασάς.
Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Αποστολάκης, Μαλής, Λιάβας, Χατζηθεοδωρίδης, Τσιγγάρας, Φλόρες, Βαρόνε, Ξενιτίδης, Ντουάρτε, Πέδρο.

Πανσερραϊκός: Γιαννίκογλου, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Παντεκίδης, Πεταυράκης, Νάτσος, Σιόντης, Μούργος, Στίνα, Κανίς, Σαΐντ.
Παναχαϊκή: Κολοβούρης, Λιποράσε, Στεργίδης, Λαρέα, Τσακμάκης, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης, Καράκλαϊτς, Τσιάρας, Κέρη, Αλεξόπουλος.

Τρίτη 18 Οκτωβρίου

Βόλος – Ιωνικός 4-0 (19,42, Κούτσιας, 63′ Μεταξάς, 79′ Οζέγκοβιτς)

Τετάρτη 19 Οκτωβρίου

ΑΕΛ – Λεβαδειακός 1-2 (7′ Πεντρόσο, 25′ Νίκας, 43′ Σκβάρκα)
Καλαμάτα – Παναιτωλικός 2-2 / 4-3 πεν (35′, 39′ Ρόβας / 30′, 78′ Φλόρες)
Καλλιθέα – Βέροια 1-0 (44′ Καμπρέρα)
Πανσερραϊκός – Παναχαϊκή 5-2 (2-2 κ.δ.) (41′ πεν Σαΐντ, 90+8′, 110′ Κατσαντώνης, 105′ Μούργος, 115′ Σοφιανός / 62′ Μπουρλάκης, 65′ Μυτίδης)
Αλμωπός Αριδαίας – Λαμία 0-2 (26′ Προβυδάκης, 60′ Μαρμεντίνι)
18:00 Αστέρας – Ατρόμητος