«ΠΑΜΕ ΡΙΟ» 2022 – Δύο Σπαρτιάτες στη 2η και 3η θέση στον υπερμαραθώνιο των 111χλμ.

6ος ΑΓΩΝΑΣ ΔΡΟΜΟΥ ΔΕΛΦΟΙ - ΡΙΟ 111 ΧΛΜ

Το Αθλητικό Σωματείο ΟΛΥΜΠΙΟΙ και η οργανωτική ομάδα διοργάνωσαν τον 6ο αγώνα ‘ΠΑΜΕ ΡΙΟ’ που διεξήχθη στις 20 & 21 Μαΐου 2022 παράλληλα με τον αγώνα ΔΟΛΙΧΟΣ ΔΕΛΦΟΙ-ΟΛΥΜΠΙΑ.

Ο αγώνας έχει μήκος 111 χλμ και διάρκεια 17 ώρες. Η διαδρομή περιλαμβάνει 102 χλμ άσφαλτο και 9 χλμ χωματόδρομο με συνολική θετική υψομετρική 825 μέτρα και αρνητική 1350 μέτρα και ακολουθεί την διαδρομή του μεγάλου αγώνα.

Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Νίκος Ροδόπουλος ενώ στη δεύτερη και τρίτη αντίστοιχα τερμάτισαν 2 δρομείς από την Σπάρτη. Συγκεκριμένα ο γνωστός Σπαρταθλητής & προπονητής Ιωάννης Δημόπουλος τερμάτισε δεύτερος και ο Γιώργος Κουλόγιαννης, πρόεδρος του συλλόγου “Σπαρτιάτες Δρομείς”, στην τρίτη θέση.

Πρόκειται για μια μεγάλη επιτυχία καθώς ο συγκεκριμένος αγώνας συγκαταλέγεται στους δύσκολους και αρκετά απαιτητικούς.