Έπεσε η αυλαία του 33ου Σπάρταθλον! Video!

Ο Γερμανός Florian Reus με το Νo. 324 είναι ο μεγάλος νικητής του 33ου διεθνή αγώνα υπεραποστάσεων Σπάρταθλον, τερματίζοντας σε χρόνο 23.17.32. ,στην 2η θέση τερμάτισε ο Βρετανός Dan Lowson με χρόνο 23.53.33,και στην 3η θέση ο ταχύτατος αθλητής από την Δανία Hansen kim με χρόνο 23.54.38.

Μετά τον τερματισμό του νικητή FlorianReus (no.324) από τη Γερμανία με χρόνο 23.17.32, του Βρετανού DanLawson(no.162)με χρόνο 23.53.33 και του Δανού HansemKim(no.286)με χρόνο23.54.38, ακολούθησε η πρώτη γυναίκα φέτος, η Αμερικανίδα KatalinNagy(no.250) με χρόνο 25:07:13,μία επίδοση ρεκόρ για τις γυναίκες στην ιστορία της διοργάνωσης.

Στην πέμπτη θέση τερμάτισε ο Γερμανός LeuOliver(no.223) με χρόνο 25.51.42. Πίσω του, ο Δανός WesterlinHenrik (no.256) τερμάτισε 6ος, περνώντας τη γραμμή τερματισμού ταυτόχρονα με τον 7οΙταλό IvanCudin (no.232) από την Ιταλίαπου σημείωσε χρόνο 26.19.29 με τον ένα να κρατά το χέρι του άλλου. Ο περσινός νικητής του αγώνα, συγκίνησε τους παρευρισκόμενους που τον επευφημούσαν, με τη δήλωσή του για την αλληλεγγύη των λαών κάτω από το άγαλμα του Λεωνίδα, κρατώντας στο χέρι του την Ελληνική σημαία και δίνοντας τους λίγη από την ευωδία του αρχαίου πνεύματος του αθλητισμού. Στην 8η θέση τερμάτισε ο Φιλανδός JanneKlasila (no.289) με χρόνο 26.23.39.

Φέτος είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του Σπάρταθλον που δύο γυναίκες τερματίζουν εντός της πρώτης δεκάδας. Η δεύτερη γυναίκα AlysonVenti (no.354) από την Αμερική, τερμάτισε 9η με χρόνο 26.50.51. Τη δεκάδα συμπλήρωσε ο Γιαπωνέζος TakedaKenji (no.80) με τον συμπατριώτη του ShigemiTakayoshi (no.74) να τον ακολουθεί τερματίζοντας 11ος.

Λίγο πιο πίσω, ο ΠολωνόςAndrzej Radzikowski (no. 193) τερμάτισε ταυτόχρονα με τον Ιταλό Marco Bonfiglio (no.298) στις θέσεις 17 και 18 με χρόνο 28.44.05. Οι δύο μεγάλοι αθλητές είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο κατά τη διάρκεια του αγώνα αφού παρέμειναν στις πρώτες θέσεις για το μεγαλύτερο μέρος του.

Σημαντική η επιτυχία των Ελλήνων αθλητών αφού 4 από αυτούς τερμάτισαν στην πρώτη εικοσάδα!

Πρώτος Έλληνας και 13ος στη γενική κατάταξη ο Πετρόπουλος Νικόλαος (no.8) με χρόνο 27.40.24. Δεύτερος και 15ος στη γενική κατάταξη ακολούθησε ο Γιάννης Κουρκουρίκης (no.4) που βελτίωσε τον περσινό χρόνο του με 28.22.47. Τρίτος Έλληνας ο Μπάκας Βαγγέλης (no.20) που τερμάτισε 19ος με χρόνο 28.45.33, μαζί με τον Σπαρτιάτη Δημόπουλο Ιωάννη (no.321) που ήρθε 20ος.

Ο Νίκος Σιδερίδης (no.230) είχε καταφέρει να σκαρφαλώσει μέχρι και την 6η θέση της γενικής κατάταξης, αντιμετώπισε προβλήματα προς το τέλος του αγώνα και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει. Το ίδιο ισχύει και για τις Ελληνίδες αθλήτριες που συμμετείχαν στον αγώνα αφού καμία δεν κατάφερε να τερματίσει.

H μεγάλη αθλήτρια Lubics Szilvia (no.117) τερμάτισε 3η από πλευράς γυναικών και 25η στη γενική κατάταξη με χρόνο 29.18.45. Αυτή είναι η 6η συνεχόμενη χρονιά που τερματίζει στο Σπάρταθλον όπου συμμετέχει ανελλιπώς από το 2010.

Ιδιαίτερη ήταν η στιγμή του τερματισμού του Σπαρτιάτη Χρήστου Μασούρα στις 18.10. Ο Χρήστος κατετάγη 135ος με χρόνο 35.10.39.