Σπάρτη – Ηρακλής 0-1 | “Φουσκωτοί” στο γήπεδο, φυγαδεύθηκαν οι παίχτες (video)

O Ηρακλής με σκόρερ τον Πέτρο Ορφανίδη επέστρεψε στις νίκες απέναντι στη Σπάρτη, παίρνοντας μια βαθμολογική και ψυχολογική… ανάσα, βάζοντας… τέλος στα συνεχή αρνητικά αποτελέσματα. Από την πλευρά της η Σπάρτη με τα απίστευτα διοικητικά προβλήματα, μολονότι οι ποδοσφαιριστές της πάλεψαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό δεν κατάφεραν να πάρουν έστω και το βαθμό της ισοπαλίας.

Στα εξω-αγωνιστικά για ακόμα μία φορά έλαβαν χώρα απαράδεκτα πράγματα που δεν συνάδουν σε καμμία περίπτωση με την ιστορία του συλλόγου. Σύμφωνα με πληροφορίες, πριν την έναρξη του αγώνα “φουσκωτοί” εισέβαλαν στα αποδυτήρια της Σπάρτης και διέταξαν τους παίχτες να μην αγωνιστούν.Επικράτησε ένταση. Οι ποδοσφαιριστές φυγαδεύθηκαν εκτός γηπέδου σε καφετέρια και επέστρεψαν λίγα λεπτά αργότερα όταν η κατάσταση είχε εξομαλυνθεί μετά από παρέμβαση δυνάμεων της Αστυνομίας.

Στη συνέντευξη τύπου έκανε δηλώσεις ο κύριος Τσιριμπής όπου τόνισε ότι θα γίνει ένσταση κατά του Ηρακλή, αλλά χωρίς να διευκρινίζει τον λόγο, ενώ επιβεβαίωσε για το μπάχαλο που επικρατεί στα διοικητικά της Σπάρτης. Δείτε το video που ακολουθεί.

Δείτε εδώ την εξέλιξη του αγώνα όπως παρουσιάστηκε ζωντανά από τη σελίδα του FLY στο facebook

1ο ημίχρονο
10’ Τίποτα το αξιόλογο 0-0
15’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ωραία προσπάθεια από αριστερά από τον Βίτλη έσπασε την μπάλα μέσα στην περιοχή, Σουτ δυνατό του Ντούνη στο οριζόντιο δοκάρι του Πάντου
22’ Καλή σέντρα του Τυραρ μέσα στην περιοχή προς τον Καινουργιο έδιωξαν τελευταία στιγμή οι αμυντικοί
24’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Δυνατό Σουτ του Νιαγιούμπου απέκρουσε με τα πόδια ο Πάντος
26 Σουτ του Νταβις μπλόκαρε ο Πάντος
28’ Από το ένα μέτρο ο Νιαγιούμπου δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα . Πιέζει ο Ηρακλής
29’ Προσωπική προσπάθεια του Νταβις πέρασε όποιον βρήκε το δυνατό Σουτ όμως μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Σπάρτης . Επιθετικός μονόλογος για τον Ηρακλή
36’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη Σπάρτη. Τετ α τετ του Καινούργιου έστειλε την μπάλα ψηλά αουτ
41’ Απευθείας χτύπημα φάουλ του Σίλα Κλειτον, μεγάλη απόκρουση του Πάντου σε κόρνερ
Αποτέλεσμα ημιχρόνου 0-0

2ο ημίχρονο
4’ Δυνατό Σουτ του Κλειτον λίγο αουτ
7’ Νέο Σουτ του Κλειτον προς την εστία από ευνοϊκή θέση , έδιωξαν με τάκλιν οι αμυντικοί της Σπάρτης
15’ Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Ρόβας στη θέση του Κουτρουμάνου
16’ Παραμένει το 0-0
19’ Αλλαγή. Στη θέση του Παυλή ο Ρομο
20’ Απευθείας φάουλ του Ζαχαριουδάκη μπλόκαρε δύσκολα ο Καχριμαν
21’ Κόκκινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα στον Καζναφερη του Ηρακλή
25’ Ευκαιρία με το Μινοζ για τον Ηρακλή.
29’ Γκολ 0-1 Ο Ηρακλής ανοίγει το σκορ με τον Ορφανίδη με κοντινό πλασέ
31’ Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Πτηνοπουλος στη θέση του Μπινοκι
38’ Ο Κρασνικι στη θέση του Βαλμά
39’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή με τον Ντουνη που έστειλε την μπάλα αουτ και ενώ ο Πάντος ήταν εκτός θέσης