Πρώτη νίκη (2-0) για την Μπάρτσα με φοβερή εμφάνιση

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Σπάρτη κερδίζοντας τα Τρίκαλα 2-0.

Μια Σπάρτη μεταμορφωμένη προς το καλύτερο με την υπογραφή του Τσερνίσοφ, παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο ιδαιτέρως στο 2ο ημίχρονο, φιλοδώρησε τον αντίπαλο με 2 γκολ, ενώ βάσει των κλασσικών ευκαιριών που έχασαν οι ποδοσφαιριστές της, κυρίως λόγω απειρίας όπως τόνισε στη συνέντευξη τύπου και ο προπονητής, θα μπορούσε το σκορ να είναι ακόμα μεγαλύτερο.

Με υπηρεσιακό προπονητή δηλωμένο στον πάγκο τον γυμναστή Γιάννη Παπαϊωάννου αλλά και τον Νεμπεγλέρα να δίνει οδηγίες και δύο αλλαγές στην 11αδα σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι στο Παγκρήτιο παρατάχθηκε ο Α Ο Τρίκαλα στην Σπάρτη, που δεν μπόρεσε να κερδίσει κάτι από το ματς, με λιγοστές ευκαιρίες στο ενεργητικό του.

Δείτε το φιλμ του αγώνα όπως μεταδόθηκε ζωντανά από τη σελίδα του στο facebook FlynewsGR

1ο Ημίχρονο
7’ Ωραίο σου του Ματζίρη λίγο πάνω από την εστία των Τρικάλων
15” 0-0 χωρίς κάποια αξιόλογη φάση
30’ Παιχνίδι κέντρου από τις δύο ομάδες με προσοχή στις άμυνες και την τακτική να πρωταγωνιστεί.
37’ Μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα πήραν δυνατό Σουτ του Γιούκαρη μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σταματόπουλου
Αποτέλεσμα 1ου ημιχρόνου 0-0

2ο Ημίχρονο
50’ Καλη ευκαιρία για τη Σπάρτη σε Σουτ του Καινούργιου
53’ Αλλαγή. Στη θέση του Ματζίρη ο Βλαχομήτρος
55’ Ευκαιρία για τη Σπάρτη. Σέντρα του Βλαχομήτρου από κοντά δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα ο Καψάσκης
57’ Αλλαγή για τα Τρίκαλα. Στη θέση του Γιουκαρη ο Καπός
60’ Γκοοοολ 1-0 για τη Σπάρτη με καρφωτή κεφαλιά του Φραγκούλη μετά από χτύπημα κόρνερ
65’ Φοβερή ευκαιρία για τη Σπάρτη. Τετ Α τετ του Καινούργιου απέκρουσε ο Ταίρης
75’ Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους μετά από σέντρα Σουτ του Σταματάκη έδιωξε στη γραμμή ο Κωνσταντινόπουλος
79’ Σουτ του Μακρίδη αουτ
80’ Αλλαγή για τη Σπάρτη. Στη θέση του Καλούση ο Αρώνης.
81’ Παραμένει το 1-0
82’ Κίτρινη κάρτα στον Συμενίδη για δυνατό μαρκάρισμα
83’ Αλλαγή. Ο Παυλής στη θέση του Καινούργιου
87’ Μεγάλη φάση για τη Σπάρτη με τον Καψάσκη. Μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα άργησε χαρακτηριστικά να πλασάρει.
92’ Γκολ 2-0 για τη Σπάρτη με τον Βλαχομήτρο
Τελικό αποτέλεσμα 2-0
Πρώτη νίκη της Σπάρτης στο πρωτάθλημα με πολύ Καλη εμφάνιση ιδιαιτέρως στο 2ο ημίχρονο

Σπάρτη ( Τσερνίσοφ) : Σταματόπουλος, Κοζάκης, Κολτσίδας, Φραγκούλης, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Καψάσκης, Καινούργιος (83΄Παυλής), Κωνσταντινόπουλος, Μαντζίρης (59΄Βλαχομήτρος), Καλούσης ( Αρώνης).

ΑΟΤ ( Παπαϊωάννου) Ταίρης,Πάνος, Γκόλιας, Γκότοβος, Γκουγκούδης, Τσιάρας, Τριανταφυλλάκος (74΄Ρούνεϊ),Γιουκαρής (58΄Καπός),Συμελίδης,Μακρίδης,Σταματάκος

Διαιτητές: Γιουματζίδης (Πέλλας), Δ. Βεργέτης, Κύριος (Αρκαδίας)