Οδυνηρή ήττα: Σπάρτη – Άρης 0-3 | Παραίτηση Στεφανίδη (video)

Η Σπάρτη στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής στη Football League γνώρισε βαριά ήττα από τον Άρη με 0-3 και ο υποβιβασμός βάσει προγράμματος είναι προ των πυλών. Μάλιστα στη συνέντευξη τύπου μετά το τέλος του ματς ο προπονητής της Σπάρτης δήλωσε την παραίτησή του.

Ένταση και διακοπή από το πουθενά στο παιχνίδι της Σπάρτης με τον Άρη! Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε πέναλτι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης και ο Διαμαντόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.

Αμέσως μετά την εκτέλεση, ο τερματοφύλακας της Σπάρτης, Μακρυωνίτης, πήρε στο… κυνήγι τον διαιτητή για να έρθει η ίδια αντίδραση κι από τους συμπαίκτες του! Στο γήπεδο μπήκαν άνθρωποι κι από τον πάγκο της Σπάρτης οι οποίοι προσπάθησαν να ηρεμήσουν τους ποδοσφαιριστές και κυρίως τον Μακρυωνίτη ο οποίος τα… άκουσε κι από την εξέδρα.

Ο διαιτητής φώναξε κοντά του και τους βοηθούς, με τις αστυνομικές δυνάμεις να μπαίνουν επίσης στο γήπεδο για να προστατέψουν τον ρέφερι, ο οποίος τελικά έφυγε με συνοδεία για τα αποδυτήρια. Περίπου 10 λεπτά αργότερα βγήκε με τους βοηθούς και συνέχισε το παιχνίδι, δηλαδή τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στους 79 βαθμούς η ομάδα του Δημήτρη Σπανού, πανηγύρισε την 24η νίκη της, με σκόρερ τους Διαμαντόπουλο (45+1’ με πέναλτι και 76’) και Πασά (63’). Αντιθέτως η Σπάρτη βυθίστηκε κι άλλο, γνωρίζοντας τη 14η ήττα της.

Στους 40 βαθμούς έμειναν οι Σπαρτιάτες που δίνουν μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, ενώ βρίσκονται σε μια ισοβαθμία… τρόμου με άλλες ομάδες (Καρδίτσα, Αιγνιακό, Εργοτέλη).

Δείτε το video με τα Highlights του αγώνα, καθώς και τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ  2-1
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 1-0
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ – ΚΑΛΛΙΘΕΑ  2-0
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ – Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ 0-0
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 2-1
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 1-1
Α.Ε. ΣΠΑΡΤΗ – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 0-3