Προκριματικά EURO 2020: Με ψυχή στο 2ο ημίχρονο (2-2) η Ελλάδα μέσα στη Βοσνία (vd)

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0, η Ελλάδα κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε από τη Βοσνία.

Με πέναλτι του Φορτούνη και γκολ του Κολοβού στα τελευταία λεπτά, η Εθνική ομάδα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με το 2-2 μέσα στη Βοσνία για τη 2η αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2020.

Πηγή: Προκριματικά EURO 2020: Με… θαύμα πήρε ισοπαλία (2-2) η Ελλάδα μέσα στη Βοσνία [βίντεο] | iefimerida.gr

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δέχθηκε δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο (10΄ Βίσκα, 15΄ Πιάνιτς) από τη Βοσνία στη Ζένιτσα, μεταμορφώθηκε όμως στην επανάληψη κι έφυγε με βαθμό από το «Μπίλινο Πόλιε», χάρις στα γκολ των Φορτούνη στο 64΄ (πέναλτι) και Κολοβού στο 85΄.

ΒΟΣΝΙΑ (Προσινέτσκι): Σέχιτς, Μπίκατσιτς, Κολάσινατς, Μπέσιτς, Βίστσα, Ντούλγεβιτς (80′ Μιλόσεβιτς), Τζέκο (90′ Γκόγιακ), Τσίμιροτ (93′ Κρούνιτς), Σούνγιτς, Ζουκάνοβιτς

ΕΛΛΑΔΑ (Αναστασιάδης): Βλαχοδήμος, Μπακάκης (80′ Κουλούρης), Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κούτρης, Κουρμπέλης (66′ Κολοβός), Μπουχαλάκης (46′ Μασούρα), Ζέκα, Σάμαρης, Φορτούνης, Δώνης

10ος όμιλος

Αναλυτικά τα αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής

Ιταλία-Λιχτενστάιν 6-0 (17’ Σένσι, 32’ Βεράτι, 35’ πεν., 45+3’ πεν. Κουαλιαρέλα, 70’ Κέαν, 76’ Παβολέτι)
Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Ελλάδα 2-2 (10’ Βίστσα, 15’ Πιάνιτς – 64’ πεν. Φορτούνης, 85’ Κολοβός)
Αρμενία-Φινλανδία 0-2 (14’ Γένσεν, 78’ Σοϊρι)