Ε’ Τοπικό Συνέδριο Λακωνικών Σπουδών

Η Εταιρεία Λακωνικών Σπουδών, σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Έρευνας Βυζαντινού Πολιτισμού και την Περιφερειακή Ενότητα Λακωνίας, διοργανώνουν το Ε΄ Τοπικό Συνέδριο Λακωνικών Σπουδών, σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα.

Παρασκευή 10 Μαΐου

Ινστιτούτο Έρευνας Βυζαντινού Πολιτισμού – Μυστράς

Εναρκτήρια Συνεδρία (17.00-20.45)

Προεδρείο: Ιωάννης Πολέμης

17.00-18.00: Προσέλευση

18.00-18.30: Χαιρετισμοί

18.30-18.45: Αντώνης Μαστραπάς, Το τείχος της Σπάρτης

18.45-19.00:Θεόδωρος Κατσουλάκος, «Φελλία, Μεσαπέαι, Γέρος, Ζερμπίτσα»: Φιλολογικοϊστορική προσέγγιση

19.00-19.15: Λεωνίδας Σουχλέρης – Νεκτάριος Σκάγκος, Αρχαιολογικές έρευνες στην περιοχή του Μαρίου

19.15-19.30: Χαρά Γιαννακάκη, Μνημείο Ψυχικού στη Σπάρτη: Η αρχαιολογική έρευνα και τα νέα δεδομένα στο πλαίσιο του έργου ανάδειξης των μνημείων του Ευρώτα.

19.30-19.45: Γιάννης Τσουλόγιαννης,Αρχάγαθος – Κλαύδιος Αγαθίνος. Σπαρτιάτες

ιατροί στην Αρχαία Ρώμη

19.45-20.00: Γιώργος Δουλφής, Πρώτα συμπεράσματα από τη μελέτη των ρωμαϊκών και υστερορωμαϊκώνκιονοκράνων από τη Λακωνία

20.00-20.30: Συζήτηση

Σάββατο 11 Μαΐου

Ινστιτούτο Έρευνας Βυζαντινού Πολιτισμού – Μυστράς

Α΄ πρωινή συνεδρία (9.00-11.00)

Προεδρείο: Ευαγγελία Γεωργιτσογιάννη

9.00-9.15:Γιώργος Τσιαγγούρης –ΑιμιλίαΜπάνου, Μινωικές επιδράσεις στην πρωτοελλαδική Σπάρτη

9.15-9.30: Γιάννης Λαμπρινάκος, Επιβιώσαντα αρχαιόθετα τοπωνύμια Λακωνίας

9.30-9.45: Νίκος Κουλουμπής, Ο ρόλος της θρησκείας στη διαμόρφωση του σπαρτιατικού πολιτεύματος

9.45-10.00: Charlotte Round – Matt Thompson, Sparta on the Panhellenic Stage: Dedications at Delphi

10.00-10.15:Roumpini-IoannaCharami, Fortifying a fjord on the eastern coast of Laconia: the case of the ancient acropolis of Zarax

10.15-10.30:Χρήστος Μπαλόγλου, Η οικονομική φιλοσοφία του ΛάκωνοςΝεοπυθαγορείου Καλλικρατίδα 

10.30-10.45: Μαρία Τσούλη – Θεοφανία Τσεμπερά, Ανασκαφή νεκροταφείου των όψιμων ρωμαϊκών χρόνων στην περιοχή της Σκούρας Δήμου Σπάρτης. Μία βιοαρχαιολογική προσέγγιση

10.45-11.00: Νικόλαος Καλοσπύρος, Σπαρτιατικὸ μάθημα: Σχολιάζοντας τὸἀπόσπ. 9 (12 W., 9 D.) τοῦ Τυρταίου (inc. «οὔτ’ ἂνμνησαίμην»)

11.00-11.30: Διάλειμμα

Β΄ πρωινή συνεδρία (11.30-12.30)

Προεδρείο: ΣοφίαΚαπετανάκη

11.30-11.45: Σταύρος Γιαννόπουλος, Πτυχές της κοινωνικής ζωής του κοινού των Ελευθερολακώνων στο Γύθειο

11.45-12.00: Δημήτριος Βαχαβιώλος, Διασφαλίζοντας την περιουσία της μητρόπολης: Ο μητροπολίτης Νείλος (1339; – πριν από τον Δεκέμβριο 1344) και η περιουσία της μητροπόλεως Λακεδαιμονίας

12.00-12.15: Ευαγγελία Ελευθερίου, Μεσαιωνικό κάστρο Γερακίου Λακωνίας. Από τον RamsayTraquair στο ΕΣΠΑ

12.15-12.30: Τζούλια Παπαγεωργίου – Δανάη Χαραλάμπους, Οι τοιχογραφίες του νάρθηκα του ναού της Κοίμησης της Θεοτόκου στα Χρύσαφα Λακωνίας

12.30-13.00: Συζήτηση

Σάββατο 11 Μαΐου

Ινστιτούτο Έρευνας Βυζαντινού Πολιτισμού – Μυστράς

Α΄ απογευματινή συνεδρία (17.00-19.00)

Προεδρείο: Γεωργία Ξανθάκη – Καραμάνου

17.00-17.15:Γεώργιος Κουντούρης, Ο Μονεμβασιώτης Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ρωσίας Φώτιος (1408-1431)

17.15-17.30: Σοφία Μενενάκου,Ο τοιχογραφικός διάκοσμος στον ναό της «Παναγίτσας» στο Σκουτάρι Λακωνίας

17.30-17.45: Δήμητρα Μονιού, Μία ανέκδοτη αντιρρητική πραγματεία του ΙΔ΄ αι.:

Ιωάννης ΣΤ΄ Καντακουζηνός, ο αυτοκράτορας-θεολόγοςτου Μυστρά

17.45-18.00: Ιωάννης Πολέμης, Ο βίος του αγίου Θεοδώρου Κυθήρων. Πτυχές μιας σημαντικής πηγής για τη Λακωνία της Μέσης Βυζαντινής περιόδου.

18.00-18.15: Μιχαήλ Κορδώσης, Μιχάλης Σισώης, μπροστά σε ανοιχτό τάφο, σε τοιχογραφίες λακωνικών εκκλησιών και η σύνδεσή του με τον Μ. Αλέξανδρο

18.15-18.30: Γιώργος Νικολάου, Απόδοση δημευμένων μετά την επανάσταση του 1770 (Ορλωφικά) περιουσιών σε κατοίκους της Λακωνίας, σύμφωνα με τη συνθήκη του ΑϊναλήΚαβάκ (1779)

18.30-18.45: Γιάννα Κατσουγκράκη, «…τρία τσιπούνια…δεκατρία υποκάμισα…οκτώ τσεμπέρια…»: προικίζοντας θυγατέραν εις ώριμονηλικίαν γάμου στο Γεράκι

18.45-19.00: Ευαγγελία Γεωργιτσογιάννη,Λάκωνες στην Αμερική: Η οικογένεια Νικολάου Λεων. Παπαμιχαλόπουλου από το Κυπαρίσσι Λακωνίας

19.00-19.30: Διάλειμμα

Β΄ απογευματινή συνεδρία (19.30-20.00)

Προεδρείο: Θεόδωρος Κατσουλάκος

19.30-19.45:Παναγιώτης Κομνηνός, Η «παλιά στράτα» της Κουμουστάς

19.45-20.00: Ελευθέριος Αλεξάκης, Από τις κτηνοτροφικές κατούνες στην κοινότητα. Η περίπτωση της ΡειχιάςΖάρακα Λακωνίας (1800-2000)

20.00-20.15: Αντώνιος Τάντουλος,Το σημαντικό έργο του ζωγράφου Μιχάλη Νικολινάκουστην εικονογράφηση βιβλίων, περιοδικών και εφημερίδων

20.15-20.30: Αθανάσιος Φωτόπουλος, Ο Νικηφόρος Βρεττάκος και η ελληνική ιδέα

20.30-21.00: Συζήτηση

Κυριακή 12 Μαΐου

Ινστιτούτο Έρευνας Βυζαντινού Πολιτισμού – Μυστράς

Α΄ πρωινή συνεδρία (9.00-11.00)

Προεδρείο: Μιχαήλ Κορδώσης

9.00-9.15:Γεώργιος Ανδρουτσόπουλος, Π. Πουλίτσα επίσκεψις: Οι σχέσεις Πολιτείας και Εκκλησίας κατά το ομότιτλο έργο του Λάκωνα συγγραφέα  

9.15-9.30: Γιώργος Τσούτσος, Παρατηρήσεις του Παναγιώτη Πουλίτσα για το 1821 

9.30-9.45: Παναγιώτης Κούρταλης, Γεώργιος Αντωνόπουλος (1846-1913): Ο Βρουλιώτης εκπαιδευτής της Πανεπιστημιακής Φάλαγγας και η δράση του

9.45-10.00: Αλέξανδρος Γκιζέλης, Σπάρτη ή Ρώμη; Το πολιτειακό πρότυπο στο έργο του Niccolò Machiavelli υπό το πρίσμα της φλωρεντινή κρίσης κατά την εποχή των Ιταλικών Πολέμων.

10.00-10.15: Γεώργιος Σπέντζος, Ο ναυτικός αποκλεισμός της Ελλάδας του 1916-1917: Οι συνέπειες του στον πληθυσμό της Λακωνίας και της Πελοποννήσου

10.15-10.30: Γεώργιος – Κωνσταντίνος Πήλιουρας, Ο θάνατος του Πετρόμπεη Μαυρομιχάλη στη συγχρονία του. Αξιολογικές κρίσεις διά του Τύπου και των επικήδειων λόγων

10.30-10.45: Μανώλης Στεργιούλης, Το περιεχόμενο και η λειτουργία των πολεμικών παραινετικών ελεγειών  του Τυρταίου

10.45-11.00: Μαργαρίτα Δημητριάδου, Η προσφορά των Ιερών Μονών. «Γενέσιον Θεοτόκου Παναγία ή Γιάτρισσα, Κοιμήσεως Θεοτόκου Βουλκάνου και Αγίων Αναργύρων» στην Ελληνική  Επανάσταση του  1821

11.00-11.30: Διάλειμμα

Β΄ πρωινή συνεδρία (11.30-12.30)

Προεδρείο: Δημήτριος Βαχαβιώλος

11.30-11.15: Σοφία Μπελόκα, Όψεις της οικονομικής δραστηριότητας και της κοινωνικής ζωής στο δήμο Γυθείου του νομού Λακωνίας (1871-1896)

11.15-11.30: Νίκος Καρμοίρης, Το ταξίδι του Ελευθερίου Βενιζέλου στη Λακεδαίμονα μέσα από τον Τύπο

11.30-11.45: Χριστίνα Βαμβούρη, Από τη δικτατορία του Πάγκαλου στη δικτατορία

του Μεταξά: Η Σπάρτη και η περιοχή της στη δίνη μιας κρίσιμης δεκαετίας, μέσα

από δημοσιεύματα του Τύπου

11.45-12.00: Πολυξένη Κουρέντα, Μελέτιος Γαλανόπουλος (1892-1972): η συμβολή του στην εκκλησιαστική ιστορία της Σπάρτης

12.00-12.15: Γεωργία Κακούρου – Χρόνη, Η διαλεκτική της ποίησης του Νικηφόρου Βρεττάκου με την ξένη λογοτεχνία

12.15-12.30: Προκόπης Μανωλάκος, Ο Λάκωνας παιδαγωγός Ευάγγελος Κακούρος και η αλληλογραφία του με τον Αλέξανδρο Δελμούζο

12.30-12.45: Παναγιώτης Ξηντάρας,Τρεις πένες, τρεις γραφές για τον Ταΰγετο

12.45-13.15: Συζήτηση

Λήξη των εργασιών του συνεδρίου

ΣΥΝΕΔΡΟΙ

  1. Αλεξάκης Ελευθέριος, Δρ Εθνολόγος, τ. διευθυντής Ερευνών Ακαδημίας Αθηνών
  2. Ανδρουτσόπουλος Γεώργιος, Επίκουρος Καθηγητής Εκκλησιαστικού Δικαίου Νομικής Σχολής Αθηνών – Δικηγόρος
  3. ΒαμβούρηΧριστίνα, Μ.Α., τ. Σχολική Σύμβουλος, Φιλόλογος
  4. Βαχαβιώλος Δημήτριος, Δρ Βυζαντινής Ιστορίας
  5. Γεωργιτσογιάννη Ευαγγελία, Καθηγήτρια Ιστορίας της Τέχνης και του Πολιτισμού του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου
  6. Γιαννακάκη Χαρά, MSc Aρχαιολόγος, Εφορεία Αρχαιοτήτων Λακωνίας
  7. Γιαννόπουλος Σταύρος, δ. Φ.
  8. Γκιζέλης Αλέξανδρος, Δρ Ευρωπαϊκής Ιστορίας
  9. Δημητριάδου Μαργαρίτα, Ιστορικός
  10. Δουλφής Γεώργιος, Δρ Κλασσικής Αρχαιολογίας
  11. Ελευθερίου Ευαγγελία, Επιμελήτρια Αρχαιοτήτων, Δρ Βυζαντινής Αρχαιολογίας
  12. Κακούρου – Χρόνη Γεώργία, Δρ. Μουσειολόγος-Ιστορικός Τέχνης
  13. Καλοσπύρος Νικόλαος, Ιστορία καιΕρμηνευτικὴ της Κλασικής Φιλολογίας (ΕΚΠΑ)
  14. Καρμοίρης Νίκος, Μετ. Φοιτητής Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας
  15. Κατσουγκράκη Γιάννα, Αρχαιολόγος, ΜΑ Λαογραφίας
  16. Κατσουλάκος Θεόδωρος, δ. Φ.
  17. Κομνηνός Παναγιώτης, Δικηγόρος, Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Σπάρτης
  18. Κορδώσης Μιχαήλ, τ. Καθηγητής Βυζαντινής Ιστορίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
  19. Κουλουμπής Νίκος, Μ. Α. – Σ.Α.Ε., Ερευνητής
  20. Κουντούρης Γεώργιος, Επίκ. Καθηγητής Ανωτάτης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Βελλάς Ιωαννίνων
  21. Κούρεντα Πολυξένη, Δρ Ιστορίας
  22. Κούρταλης Παναγιώτης, Φιλόλογος
  23. Λαμπρινάκος Γιάννης, Δρ Αγγλικής Φιλολογίας
  24. Μανωλάκος Προκόπης, Δρ Ιστορίας
  25. Μαστραπάς Αντώνης, δ. Φ.
  26. ΜενενάκουΣοφία, Δρ Βυζαντινής Αρχαιολογίας και Τέχνης
  27. Μονιού Δήμητρα,Δρ Φιλολογίας
  28. Μπαλόγλου Χρήστος, Δρ Οικονομικών Επιστημών
  29. ΜπάνουΑιμιλία, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Προϊστορικής Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου
  30. Μπελόκα Σοφία, Δρ Ιστορίας
  31. Νικολάου Γεώργιος, Αναπληρωτής καθηγητής Νεότερης Ιστορίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
  32. Ξηντάρας Παναγιώτης, δ. Φ.
  33. Παπαγεωργίου Τζούλια, Δρ. Αρχαιολόγος, Αναπληρώτρια Προϊσταμένη της Διεύθυνσης Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Αρχαιοτήτων του ΥΠΠΟΑ
  34. Πήλιουρας Γεώργιος – Κωνσταντίνος, Μ.Α. Ιστορίας και διδακτική της Ιστορίας – Λαογραφίας και Πολιτισμού
  35. Πολέμης Ιωάννης, Καθηγητής Τμήματος Φιλολογίας ΕΚΠΑ
  36. ΣκάγκοςΝεκτάριος, ΜΑ Αρχαιολόγος
  37. Σουχλέρης Λεωνίδας, Αρχαιολόγος
  38. Σπέντζος Γεώργιος, Διδάκτωρ Νεότερης και Σύγχρονης Ελληνικής Ιστορίας
  39. Στεργιούλης Μανώλης, δ. Φ.
  40. Τάντουλος Αντώνης, Ιατρός
  41. Τσεμπερά Θεοφανία, Βιοαρχαιολόγος, Υποψήφια διδάκτωρ Πανεπιστημίου του Χρόνινγκεν, Ολλανδία
  42. Τσιαγγούρης Γιώργος, Αρχαιολόγος της Εφορείας Αρχαιοτήτων Λακωνίας
  43. Τσούλη Μαρία, Δρ Αρχαιολόγος, Προϊσταμένη Τμήματος Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων της Εφορείας Αρχαιοτήτων Λακωνίας
  44. Τσουλόγιαννης Γιάννης, Διδάκτωρ Ιστορίας της Ιατρικής
  45. Τσούτσος Γεώργιος, Πολιτικός Επιστήμων, Συνεργάτης της Βιβλιοθήκης της Ιεράς Συνόδου
  46. ΦωτόπουλοςΑθανάσιος, πρ. Καθηγητής Νεότερης Ελληνικής Ιστορίας του Πανεπιστημίου Πατρών
  47. Χαραλάμπους Δανάη, Δρ. Αρχαιολόγος, Προϊσταμένη Τμήματος Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Αρχαιοτήτων & Μουσείων Εφορείας Αρχαιοτήτων Λακωνίας
  48. CharamiRoumpini-Ioanna: Ph.D. candidate in Archaeology, University Of Nottingham, UK
  49. RoundCharlotte, University of Nottingham
  50. ThompsonMatt, University of Nottingham
ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ