“Απογείωση” Τεντόγλου στα 8,65 και νέο χρυσό μετάλλιο

Τι δήλωσε ο αθλητής

Με… απογείωση στα 8,65μ. (2 φορές!) στον τελικό του άλματος εις μήκος, ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης, σημειώνοντας και νέο ρεκόρ αγώνων!

Μετά το τρίτο σερί χρυσό χθες στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης, ο Μίλτος Τεντόγλου απολαμβάνει τον θρίαμβο αλλά με το βλέμμα στραμμένο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

«Σίγουρα σκέφτομαι και το Παρίσι, όμως εκεί θα είναι ένας διαφορετικός αγώνας. Όλοι θα είναι πεινασμένοι για να κυνηγήσουν το χρυσό» δήλωσε ο Ολυμπιονίκης άλτης και πρωταθλητής κόσμου.

Εκπληκτικό τελικό από τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος είχε μόλις μία άκυρη προσπάθεια (τη δεύτερη), ενώ οι υπόλοιπες πέντε ήταν πάνω από 8,40μ.

Συγκεκριμένα, ξεκίνησε με 8,42μ., για να ακολουθήσει το 8,49μ. (3η προσπάθεια), το 8,45μ., ενώ η πέμπτη και έκτη του προσπάθεια ήταν στο 8,65μ.!