“Έγκλημα” στη λευκή ισοπαλία του Σπάρτη – Πλατανιάς (video+Δηλώσεις)

Σε ένα κακό παιχνίδι με ελάχιστες καλές φάσεις, Σπάρτη και Πλατανιάς έμειναν στο 0-0, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού και τους Χανιώτες στην τέταρτη θέση.

Πολλά παράπονα από τους Σπαρτιάτες για τη διαιτησία του Ματσούκα, που έδειξε «παίζεται» σε χέρι του Πουρζουτίδη στο 7, αλλά και στην επανάληψη, όταν ο Σινγκ κλώτσησε τον Μαντζίρη μέσα στην περιοχή κι αντί για πέναλτι υπέδειξε φάουλ.

Η εξέλιξη του ματς όπως παρουσιάστηκε LIVE από την επίσημη σελίδα του FLY στο facebook:

1ο ημίχρονο
Βαρύς ο αγωνιστικός χώρος από τη συνεχή βροχόπτωση των τελευταίων ημερών στην Λακωνική πρωτεύουσα
1’ Με τη έναρξη από δυο μεγάλες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες
Για τη Σπάρτη από κοντινή θέση ο Φραγκούλης με γυριστό Σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι, ενώ στην επόμενη φάση Σουτ του Σινγκ απέκρουσε ο Πάντος
20’ Απευθείας χτύπημα φάουλ από το Σινγκ απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Σπάρτης
Η Σπάρτη έχει την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως μέχρι στιγμής να κάνει κάποια σπουδαία φάση
25’ Παραμένει το 0-0
35’ Ανάποδο ψαλίδι από τον Σινγκ μέσα στην περιοχή μπλόκαρε ο Πάντος
36’ Κίτρινη κάρτα στον Πουρζιτίδη για σκληρό μαρκάρισμα
37’ Απευθείς χτύπημα φάουλ του Στογιάνοβιτς απέκρουσε σε κόρνερ ο Γκόλτζ Γκοτιέντ
43’ Κεφαλιά αουτ του Τσαμπουρη μετά από κόρνερ
Αποτέλεσμα ημιχρόνου 0-0

2ο ημίχρονο
51’ Κεφαλιά του Μαραγκουνάκη πάνω στον Πάντο
56’ Στη θέση του Παπουτσογιαννόπουλου ο Ποζιατζίδης
58’ 0-0
63’ Μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή σε παίχτη της Σπάρτης τελικά ο διαιτητής έδωσε φάουλ στη γραμμή της περιοχής. Πολλά παράπονα από τη Σπάρτη. Η εκτέλεση φάουλ πέρασε λίγο αουτ. Πιέζει η Σπάρτη που έχει μπεί πολύ δυνατά στο 2ο ημίχρονο.
70’ Αλλαγή για τον Πλατανιά. Στη θέση του Σινγκ ο Τσακμάκης
73’ Σουτ του Παπανικολάου πέρασε αουτ
75’ Αλλαγή για τη Σπάρτη. Στη θέση του Μαντζήρη ο Καινούργιος
85’ Δυνατό Σουτ από ευνοϊκή θέση του Λάζιτς ψηλά αουτ
90’ Μεγάλη ευκαιρία με τον Βλαχομήτρο, από κοντινή θέση πλάσαρε ελάχιστα αουτ
⚽️Τελικό αποτέλεσμα Σπάρτη – Πλατανιάς 0-0

Οι συνθέσεις:

Σπάρτη (Αντρέι Τσερνίσοφ): Πάντος, Αρώνης, Κολτσίδας, Βλάχος, Φραγκούλης, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Παυλής, Βλαχομήτρος, Κωνσταντινόπουλος, Μαντζίρης (75’ Καινούργιος)

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Καραγκούνης, Κόρτσταμ, Τσαμούρης, Ουές, Μποσέτι, Λάζιτς, Παπουτσογιαννόπουλος (61’ Ποζατζίδης), Πουρζιτίδης, Παπανικολάου, Σινγκ (72’ Τσακμάκης)