Πήρε το ντέρμπυ η ΑΕ Σπάρτη με 3 – 0 επί της Πελλάνας

Στο σημαντικότερο παιχνίδι της 2ης Αγωνιστικής της Α Κατηγορίας Λακωνίας, η ΑΕ Σπάρτη κατάφερε να επικρατήσει με 3 – 0 της ΑΕ Πελλάνας Καστορείου. Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα ντέρμπυ μέχρι το 57ο λεπτό,

όποτε και κατάφερε η ΑΕ Σπάρτη να ξεκλειδώσει την άμυνα του αντιπάλου.

Το α’ ημίχρονο κινήθηκε σε ρηχά νερά και σε γενικές γραμμές ήταν ένα μέτριο ποιοτικά ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου η ΑΕ Σπάρτη προσπάθησε δίχως επιτυχία να πλαγιοκοπήσει την ΑΕ Πελλάνας – Καστορείου.

Στο 29ο λεπτό, η ΑΕ Σπάρτη πέτυχε το Γκολ, ύστερα από εναλλαγή της μπάλας, αλλά ο Σεμερτζίδης βρέθηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 57ο λεπτό, ύστερα από σέντρα του Σεμερτζίδη, ο Γκέρτσος με πλασέ σημείωσε το 1 – 0. Στη συνέχεια, στο 65ο λεπτό, ύστερα από σκληρό φάοουλ του Παναγιωτίδη, ο οποίος είδε την κόκκινη κάρτα, ο Σεμερτζίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 2 – 0.

Τέλος, στο 74ο λεπτό, ο Γκέρτσος πέτυχε το 3 – 0, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ.

Για την ιστορία, η ομάδα της Πελλάνας έμεινε με 9 παίκτες στο 81ο λεπτό.